Černomorec

Leží asi 24 km juhovýchodne od mesta Burgas v južnej časti burgaského zálivu, ktorý je najväčším zálivom bulharského pobrežia Čierneho mora. Rozkladá sa na nízkych zvlnených svahoch pohoria Strandža.

 • obľúbené letovisko s množstvom možností
 • vozenie na kočoch ťahaných koňmi
 • detské atrakcie ako jumping, autodrom, kolotoče, virtuálna realita, strelnice, ihriská, rôzne automaty...
 • výlety loďou - pobrežná plavba, plavba okolo blízkych ostrovov ako Sv. Ivan a Sv. Peter + možnosť prechádzky po ostrove a kúpanie, ostrov Sv. Anastázia, ktorý bol v dobe komunizmu premenovaný na Boľševik a slúžil ako väzenie pre politických väzňov s možnosťou návštevy kláštora z 15. storočia a miestnej reštaurácie
 • potápanie s kvalifikovaným inštruktorom
 • Paintball v priestoroch opustených kasární
 • historické múzeum, v ktorom môžete vidieť nálezy amfor, mincí a sošiek, ktoré sú dôkazom prekvitajúceho spoločenského života a obchodu už v období pred našim letopočtom
 • zoskok na padáku (vzdialenosť 20 km; 20 minút autom)
Sozopol

Vzdialenosť 10 km (12 minút) autom.

Krásne historické mesto s množstvom kultúrnych pamiatok a vykopávok. Detské ihrisko, večerné atrakcie (skákacie hrady, 8D kino, rôzne "kolotočové" atrakcie a súťaže, jumping, strelnice, detské autíčka...), množstvo stánkov či už s tradičným jedlom alebo pamiatkovými predmetmi. Taktiež nájdete v Sozopole piesočnú pláž. Okrem upravených pláží je tu možnosť windsurfingu, potápania a iných vodných športov. Taktiež rybársky prístav má svoju nezabudnuteľnú atmosféru.

Pre deti možnosť vozenia na poníkoch, pre rodiny jazda na koči s koňmi ulicami starého Sozopolu.

Starobylé mesto Sozopol leží na južnom pobreží bulharskej strany Čierneho mora. Je jedným z najväčších dovolenkových rezortov v Bulharsku. Mesto má dve časti, historickú a modernú. Disponuje teda nielen krásnymi plážami, ale aj množstvom historických budov a uličiek. História tohto mesta sa datuje až do 7. storočia pred našim letopočtom, kedy sa tu razili mince.

V Sozopole sa okrem iného nachádza aj najväčší rybársky prístav v Bulharsku. Práve preto je symbolom mesta kotva. Historická časť mesta sa nachádza na polostrove a od roku 1970 je súčasťou dedičstva UNESCO. Historickú časť od tej modernej delí park s vydláždeným námestím, na ktorom je množstvo stánkov so suvenírmi. Počas roka je Sozopol zameraný najmä na rybolov a až cez leto ho zaplnia davy turistov.

Zdroj uvedených informácií a niečo navyše nájdete na stránke https://www.bulharsko.top/sozopol/

Aquapark Neptun, Ravadinovo

Vzdialenosť 8 km (9 minút) autom alebo 20 minút na bicykli.

Ponúka svojim hosťom veľa tobogánov, bary a reštaurácie, rôzne iné atrakcie, rozsiahle zelené plochy a rôzne služby vďaka čomu sa z návštevy stane svetový zážitok.

Stavba parku sa začala v roku 2015, komplex bol oficiálne otvorený pre návštevníkov 1. augusta 2017 a napriek otvoreniu v polovici letnej sezóny sa stal rýchlo obľúbenou a vyhľadávanou atrakciou pre ľudí všetkých vekových skupín.

Aquapark sa nachádza v blízkosti kultového hradu - „In love with the Wind“ v obci Ravadinovo, ktorý sa stal atrakciou číslo 1 južného pobrežia Čierneho mora.

V rozsiahlom projekte s rozlohou 50 000 metrov štvorcových sa okrem množstva fantázie, vášne a úsilia investovalo aj 22 miliónov BGN. Investícia zaručuje nekompromisnú kvalitu a bezpečnosť zariadení.

Zdroj uvedených informácií a niečo navyše nájdete na stránke Aquaparku http://www.aquaparkneptun.com/

Pevnosť Akra

Vzdialenosť 3 km

Pozostatky ranobyzantskej pevnosti, ktorej 2/3 sú na súši a zbytok je pod morskou hladinou s priľahlým mestom. Nález na čiernomorskom pobreží v oblasti zálivu Akin pri mestečku Černomorec. Pevnosť pochádza z konca 5. storočia n. l. a zničil ju vpád Avarov v roku 584 n.l. Osídlenie sa pravdepodobne volalo Akra, čo v starotráčtine znamená pevnosť.

Nález je pre bulharské čiernomorské pobrežie unikátny. Archeologický výskum stále pokračuje.

Požiar založený Avarmi zničil, ale aj zachoval zvyšky osídlenia – podobne ako láva sopky Vezuv antické mesto Pompeje. Škridlicové strechy budov sa zrútili a pochovali všetko pod sebou.

Z najvyššieho miesta na Akre je krásny výhľad na okolité skalnaté pobrežie ako aj na nádherné zálivy s piesočnými plážami.

Hrebeň Medni Rid (Bakarlak)

Jeho najvyšší bod, hora Bakarlaka (376,2 m), sa týči v severnej časti v blízkosti pobrežia a poskytuje tak neuveriteľný výhľad na šíre okolie; od mesta Burgas na severe až po rezerváciu Ropotamo na juhu.

Vzdialenosť 12 km (15-20 minút autom)

V jeho severnej časti sa nachádzajú ložiská medi. Hrebeň je pretkaný malými riekami a potokmi. Na jeho východnom a západnom úpätí sa nachádzajú štyri dediny: Atia a Ravadinovo na východ, Rosen a Veselie na západ.

Juhovýchodná časť Medni Rid patrí do oblasti prírodnej rezervácie Ropotamo; jeho severnú časť tvorí rekreačný les Rosenets. Hrebeňový úsek s rozlohou 7,21 ha je označený ako chránené územie s názvom Bakarlaka. V Medni Rid bolo objavených asi 172 druhov vtákov a hrebeň bol vyhlásený za miesto ornitologického významu. Je to dôležitá zastávka pre migráciu bocianov a pelikánov po tom, čo prekročia Burgasský záliv z mysu Emine v najvýchodnejších balkánskych horách.

Na všetkých najvyšších miestach hrebeňa sú zvyšky tráckych pevností postavené z drveného kameňa. Meď a v menšom množstve striebro sa ťažili od druhého tisícročia pred naším letopočtom. Posledná medená baňa Rosen bola zatvorená v roku 1995. Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Medni_Rid

Arkutino

Vzdialenosť 15 km (15 minút autom)

Arkutino leží v jednej z posledných, masovou turistikou nedotknutých lokalít na bulharskom pobreží. Mestečko leží len 2,5 km severozápadne od ústia rieky Ropotamo do mora. Sladká riečna voda sa tu tak mieša so slanou morskou vodou. Nachádza sa tu jedna z najkrajších pláží v celej južnej časti Čierneho mora. Oblasť je známa pre svoju divokú krásu, pobrežie je lemované príkrymi svahmi a more býva často rozbúrené. Na pláži si môžete prenajať slnečník a lehátko, nájdete tu aj bary a reštaurácie. More je veľmi čisté. Arkutino leží neďaleko prírodnej rezervácie, kde nájdete najrôznejšie druhy fauny a flóry. Rezervácia pod seba zahŕňa okolité ostrovy, útesy, pláže, zálivy, piesočné duny, ale tiež lesy a bažiny. Na mokradine Arkutino je možné z dreveného chodníčku postaveného nad sladkovodným jazierkom obdivovať krásne veľké lekná, vodné ľalie a veľa ďalších vodných rastlín. K zaujímavostiam v okolí Arkutina patrí ostrov sv. Toma, ktorý je známy skôr pod názvom Hadí ostrov. Možnosť zahrať si Paintball v opustených budovách. Zdroj: https://www.superzajezdy.cz/

Ropotamo

Vzdialenosť 17 km (15-20 minút autom)

 • plavba loďou alebo kánoe do ústia rieky vlievajúcej sa do mora
 • možnosť kúpania sa na nedotknutej pláži v rezervácii Ropotamo

Rieka v provincii Burgas v juhovýchodnom Bulharsku. Pramení v pohorí Strandža na bulharsko-tureckých hraniciach, tečie na dĺžke 48,5 km severným smerom a vlieva sa do Čierneho mora medzi mestami Prímorsko a Duni.

Rieka je najviac známa vďaka svojmu 30 m širokému ústiu, ktoré tvorí biotop pre množstvo rastlinných druhov, z ktorých 100 patrí medzi ohrozené v rámci Bulharska. Spodná časť Ropotama je od roku 1940 prírodnou rezerváciou a chráneným územím. Spodná časť Ropotama je takisto populárnou turistickou destináciou kvôli vodným leknám a kamenným formáciám nad riekou, na ktorých možno nájsť hniezda orliaka morského. Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Ropotamo

 

Poloostrov Agalina

Vzdialenosť 12 km (15 minút autom)

Vysoké útesy s prekrásnym výhľadom na pobrežie s rezerváciami Arkutino a Ropotamo.

 • možnosť adrenalínových skokov do vody z výšky od 5 do 20 m
Beglik Tash

Staroveká trácka svätyňa z r. 16 pr. Kr.

Vzdialenosť 25 km (30 minút autom)

Staré trácke miesto Beglik Tash slúžilo na posvätné rituály vo vnútri hlbokých lesov. V rezervácii Ropotamo sa rozprestiera lúka s obrovskými kamennými monumentami, ktoré sú prírodnou skalnou formáciou pozostávajúcej z megalitov tvrdenej magmy. V dávnych dobách slúžili ako slnečné hodiny spojené s rituálnymi obradmi starých trákov; väčšina megalitov má stopy rytín.

Jumbo

Vzdialenosť 30 km (35 minút autom)

Obrovský nákupný dom s detskými hračkami; s potrebami pre deti a domácnosť a priaznivými cenami.

ZOO Burgas

Vzdialenosť 40 km

Pekné prostredie s množstvom zvierat, vrátane raritných "bielych" zvierat ako polárne vlky, biela kengura, biela ťava a iné.

Viac fotografií nájdete na stránke ZOO Burgas

Atanasovské jazero

Vzdialenosť 30 km (35 minút autom)

Slané jazero s liečivým bahnom je neskutočným zážitkom s liečivým a regeneračným účinkom. Nachádza sa v rezervácii a je od mora oddelené úzkym pásom pevniny.
Slanosť jazera je tak vysoká, že človek sa na hladine nadnáša akoby ležal na nafukovačke; voda v letných mesiacoch má teplotu podobnú telesnej; pre liečebný a regeneračný efekt je odporúčané zostať vo vode 20-30 minút.
Po ukončení kúpeľa sa na telo nanáša liečivé bahno tmavo šedej až čiernej  farby s vôňou sírovodíku, ktoré obsahuje anorganické látky - kremičitany, piesky, sadry, zlúčeniny železa a hliníku, rôzne hydroxidy solí. Tepelné vlastnosti bahna účinkujú na periférny nervový systém; rozširujú krvné cievy a otvárajú nové kapiláry, čo má za následok zníženie opuchov a bolestí, lieči rany, zlepšuje metabolizmus a regeneračné procesy. Bahno sa nanáša na celé telo a necháva sa pôsobiť do úplneho vyschnutia (cca 20 minút); prejde sa 30 metrov k moru, kde sa bahno pri okúpaní zmyje.
Vápnik, jód, fosfor omladzujú pokožku. Lieči choroby kože, artritídu, herniu disku, gynekologické problémy, plexitídu.

Kontraindikácie - tuberkulóza, pohlavné a nádorové ochorenia.

Letecké múzeum Burgas

Vzdialenosť 45 km (45 minút autom)

 • dopravné aj nákladné lietadlá, do ktorých je možné vstúpiť
 • možnosť posadiť sa do stíhacích a bojových lietadiel
 • jedno z nákladných lietadiel je múzeom rôznych historických kombinéz, prístrojov, vyznamenaní a iného
 • v ďalšom nájdete možnosť pilotovať vlastné lietadlo vo virtuálnej realite