Dušan Bučko

Dlhoročný úspešný tréner

    Dušan Bučko venoval a naďalej venuje celý svoj športový život boxu. Je po Jankovi Zacharovi tým, ktorého zásluhou sa mesto Dubnica nad Váhom stalo v medzinárodnom športovom svete dodnes pojmom boxerského amatérskeho hnutia. Žiaľ po posledných udalostiach, ktorých vrcholom bolo veľké sklamanie, Janko Zachara ani Dušan Bučko v Dubnici už nepôsobia.
    „Teraz, na konci môjho športového života, omladina dubnického boxu predo mnou a trénerom Dušanom Bučkom, zamkla telocvičňu a vymenila zámok, čím nám dala najavo, že tam nepatríme,“ zdôraznil Janko Zachara.
    Dušan Bučko je držiteľom Zlatej rukavice, Zlatého odznaku za zásluhy o rozvoj boxu na Slovensku a pamätnej medaily pri príležitosti 90. výročia organizovaného boxu na Slovensku, ktoré mu udelili v roku 2009.
    Na trénerské miesto nastúpil v roku 1975 ako asistent trénera Elenka Savova v Dubnici nad Váhom. S Elenkom Savovom spolupracoval až do roku 1985. Za toto obdobie sa družstvo Dubnice v československej extralige umiestnilo 4x na druhom mieste a 3x na treťom mieste. V tom čase pod jeho rukami vyrastali takí boxeri, ako Jantula, Pavlov, Bačík, Šopor, Strnad, Držík, Miško, Zachar, M. Franek, Vasovčák, Gavenčiak a mnoho ďalších. Boli to mnohonásobní majstri Slovenska a Československa, ktorí nás reprezentovali na MS, ME a rôznych medzinárodných turnajoch takmer na všetkých kontinentoch s množstvom kvalitných umiestnení. Medzi trofejami, ktoré borci aj pod jeho vedením získali je zlatá medaila a titul majstra sveta juniorov, ktorú získal v roku 1985 v Bukurešti Michal Franek.
    Ďalší borci, na ktorých je právom hrdý a ktorých zaúčal do tajov boxu boli bratia Anton a Rudolf Dydiovci, držitelia cenných kovov z MS a ME. Rudolf Dydi pod jeho vedením počas jeho športovej kariéry vyhral 11 turnajov AIBA. Pod jeho rukami vyrastal aj Róbert Blažo bronzový z Majstrovstiev sveta kadetov a juniorov. Družstvo Dubnice pod jeho vedením získalo aj 5x titul Majstra Slovenska a v rokoch 1998, 2001 vyhralo INTERLIGU ako jediné slovenské družstvo.
    Dušan Bučko sa v roku 1996 po prvýkrát stal trénerom reprezentácie seniorov Slovenska. Ako tréner sa zúčastnil s reprezentantmi SR na OH v Atlante v roku 1996.
    Po trojročnej prestávke, mu VV SABA dal znovu dôveru v roku 2008 a zveril mu reprezentáciu SR seniorov.
    Dubnický boxer Rudolf Dydi, odchovanec trénera Dušana Bučka, je až do dnešného dňa najúspešnejším slovenským amatérskym boxerom za celé obdobie samostatnej Slovenskej republiky.